Rola płynów w diecie dziecka - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Rola płynów w diecie dziecka

Czy wiecie jakie jest zapotrzebowanie dzieci na płyny? O ile jest ono większe od zapotrzebowania dorosłych? Co i w jakich ilościach powinny pić maluchy?

Rola płynów w diecie dziecka

Nasze maluchy są dwa razy bardziej narażone na ryzyko odwodnienia niż my- dorośli.
Nie tylko ilość , ale i jakość podawanych dzieciom płynów ma duże znaczenie.

U dorosłych zapotrzebowanie na płyny wynosi około 2-5% masy ciała, zaś niemowlęta potrzebują jeszcze więcej, bo około 10-15%.

Noworodki i niemowlęta są dużo bardziej wyczulone na utratę płynów, bo zawartość wody stanowi 3/4 ich całego organizmu.
Niemowlęta  poza płynami, które dostarczane są im w owocach, warzywach i mleku,  potrzebują 400 ml płynu dziennie.

Stałe pokarmy.

Światowa Organizacja Zdrowia ( WHO) zaleca, by niemowlętom do 6 miesiąca życia podawać wyłącznie mleko matki, ponieważ ono służy im w tym czasie najlepiej. Jeśli nie mogą być karmione naturalnie  to zaleca się mleko modyfikowane.

Drugie półrocze życia dzieci to czas gdy do mlecznej diety dołącza się stałe pokarmy. Rozszerzenie diety wiąże się więc także z potrzebą dostarczenia organizmowi większej ilości płynów.                  Im więcej stałego pokarmu je dziecko, tym więcej napojów powinnaś mu podawać.

Kiedy należy podawać dzieciom napoje?

Lato i czas upałów to okres wzmożonego pragnienia, a tym samym czas kiedy nasze dzieci
powinny pić więcej.

Zimą powietrze w mieszkaniach jest cieple i zbyt suche . W naszych mieszkaniach temperatura jest często zbyt wysoka.  Mamy skłonność do przegrzewania mieszkań i niewielu z nas  skręca rozgrzane
kaloryferów.  W przegrzewanych, a często też niestety  rzadko wietrzonych mieszkaniach powietrze nie ma odpowiedniej wilgotności. Wtedy nie tylko my, ale i nasze maluchy potrzebujemy większej ilości płynów.

Dzieci i niemowlęta tracą tez dużo wody jeśli gorączkują , lub męczy je biegunka. Szczególnie więc wtedy musimy zadbać o natychmiastowe uzupełnienie płynów.

Woda.

Jakość wody ( źródlana, naturalnie mineralna, niskosodowa, średniozmineralizowana) ma spore znaczenie dla organizmu . Starszym dzieciom można podawać wodę bezpośrednio z butelki. Woda dla niemowląt powinna być przegotowana.

Herbatki.

Dzieci i niemowlęta powinny pić herbatki ziołowe i owocowe specjalnie dla nich przeznaczone.
Czarna herbata zawiera niewskazaną dla dzieci teinę, a owocowe herbaty dla dorosłych mają zbyt intensywnie skoncentrowane składniki, co nie sprzyja delikatnym dziecięcym organizmom.

Soki.

Dzieciom zaleca się soki klarowne lub przecierowe stworzone specjalnie dla dzieci do 3 roku życia. Klarowne soki dobrze gaszą pragnienie i dają orzeźwienie.

Soki
przecierowe zaleca się jako źródło owoców w menu  malucha, a także błonnika, który reguluje trawienie. Soki dla niemowląt i małych dzieci dzięki cukrom zawartym w owocach są naturalnie słodkie. Gazowane napoje  takie jak np.  cola czy lemoniady zawierają zbyt dużo cukru, są kaloryczne, dlatego nie poleca się podawania ich dzieciom, podobnie jak tych zawierających słodziki, konserwanty czy kofeinę.